اطلاعات عمومی| در ناسا چه خبر است؟

اطلاعات عمومی

  در اطلاعات عمومی این هفته با «سازمان ملی هوانوردی و فضایی» آشنا می‌شویم. اگر اسمش به گوش‌تان آشنا نیست، اجازه بدهید با همان اسم آشنا و خودمانی‌ صدایش کنم؛ «ناسا». تا حالا فکر کرده‌اید این کلمه از کجا آمده‌است؟ NASA مخفف این عبارت است: «National Aeronautics and Space Administration». خب سری به ناسا بزنیم و ببینیم دیگر چه چیزهایی راجع به این سازمان وجود دارد که ما ازش بی‌خبریم.

ناسا در سال 1958 شروع به‌کار کرد؛ یعنی یک سال پس از پرتاب اسپوتنیک1 که در روسیه انجام شد. اسپوتنیک1 اولین ماهواره مصنوعی در جهان بود. 14سال بعد، یعنی در سال 1972 یک‌سری ماهواره به فضا پرتاب شد که هدف‌شان عکاسی از سطح زمین بود.
کارمندان ناسا تخصص‌های مختلفی دارند و بعضی‌های‌شان با فعالیت‌هایی غیر از کار در این سازمان شناخته می‌شوند. مثل «لونی جانسون»، یکی از دانشمندان ناسا که تفنگ آبپاش را اختراع و به توسعه بمب‌افکن‌های مخفی کمک کرده‌است.
 اسم ناسا طی سال‌ها فعالیت علمی و حرفه‌ای‌اش کم‌وبیش با حاشیه‌هایی همراه بوده‌است. اگر ماجرای قدم زدن در ماه را فاکتور بگیریم، می‌رسیم به قضیه یک شکایت عجیب از این سازمان. سه مرد یمنی از ناسا به‌دلیل ورود به مریخ بدون اجازه آن‌ها شکایت کردند. آن‌ها ادعا داشتند که ۳ هزار سال پیش مریخ را از اجدادشان به ارث برده‌اند.
 داستان شکایت‌های بامزه از ناسا، به مورد بالا محدود نمی‌شود. سال 2014 یک نویسنده‌ و اخترشناس به‌نام «راون جوزف» از ناسا شکایت کرد. راون درباره دلیل شکایتش توضیح داد که بروبچه‌های ناسا سنگ عجیبی را که روبه‌روی کاوشگر «Opportunity» ظاهر شده‌بود، به‌طور دقیق‌ بررسی نکرده‌اند. راون معتقد بود که این سنگ نشانه وجود موجودات فضایی در مریخ است.
گفته می‌شود که ناسا به تنبل‌ها پاداش می‌دهد. داوطلبانی که دو ماه و 10روز به‌طور کامل در رختخواب بمانند، پاداش 19هزار دلاری از ناسا دریافت می‌کنند. ناسا از این طریق می‌تواند فناوری‌ها و روش‌هایش را روی داوطلبان خوش‌خواب آزمایش کند و بعدا آن‌ها را برای فضانوردانی که قرار است مدت طولانی در فضا بمانند، به‌کار بگیرد.
تخمین زده می‌شود که ناسا تا امروز بیش از 2200 حیوان به فضا فرستاده است. حشرات، موش، خوک، میمون و خرگوش ازجمله مسافران فضایی غیرداوطلبی هستند که ناسا آن‌ها را برای انجام آزمایش‌ها و تحقیقات راهی فضا کرده‌است. همه معتقدند کار کردن در ناسا واقعا افتخارآمیز است ولی بعید است حیوانات، سفر اجباری به فضا را جزو افتخارات‌شان به‌حساب بیاورند.
ناسا اعلام کرده‌است که در کنار اداره امنیت هسته‌ای ملی، درحال برنامه‌ریزی برای تخریب سیارک‌های خطرناک با سلاح‌های هسته‌ای است.
 

26 اردیبهشت, 1400 11:23