بانوان| 4 راهکار کاهش ترس کودکان از غریبه‌ها

بانوان

ترس از غریبه امری رایج و یک مرحله طبیعی از رشد کودک بوده و نشان از توانمند شدن کودک در شناخت چهره‌ها و مکان‌های آشنا و ناآشناست. معمولا مادرها به این دلیل که مدت زیادی در کنار کودک‌شان هستند، با این مشکل مواجه می‌شوند. کودکان این موضوع را از حدود هشت ماهگی تا دو سالگی تجربه خواهند کرد. اگرچه این یک روال طبیعی است اما نباید آن را نادیده گرفت یا انکار کرد بلکه با چند روش که در این مطلب اشاره خواهیم کرد می‌توان شدت آن را در کودکان کمتر کرد.

1-کمک کنید کودک آرام باشد
وقتی کودک با فردی جدید روبه‌رو می‌شود، او را   در آغوش بگیرید، با لحنی آرام و با زبان قابل فهمِ کودک نشان دهید که ترسش را درک می‌کنید و همزمان توضیح دهید که فرد جدید قابل‌اعتماد و برای او بی‌خطر است و تا آرام شدنش او را تنها نگذارید. خودتان هم آرام و راحت باشید چون کودک احساس و حالت چهره شما را درک خواهد کرد و با آرامش شما اعتماد به نفس بیشتری برای مواجه شدن با غریبه‌ها خواهد داشت.
 
2-برای روبه‌رو شدن کودک با غریبه‌ها عجله نکنید
کودک را تا قبل از آمادگی برای روبه‌رو شدن با افراد جدید، تحت فشار قرار ندهید و در این لحظه حتما در کنار کودک حضور داشته باشید. این کار به او اطمینان می‌دهد که بلافاصله او را با افراد غریبه ترک نخواهید کرد. از افراد ناآشنا بخواهید برای در آغوش گرفتن کودک شما کمی صبور باشند. برای کودک کمی بزرگ تر، قبل از هر دیداری توضیح دهید شخص جدیدی
که قرار است با او روبه‌رو شود، چه کسی است به این ترتیب در برابرش گارد نمی‌گیرد.
 
3- برای ملاقات با افراد جدید برنامه‌ریزی کنید
بدون این‌که کودک مجبور به تعاملاتی با افراد غریبه غیر از اعضای خانواده خود شود و درحالی‌که از بودن شما در کنارش احساس امنیت می‌کند، می‌توانید او را همراه خود به پارک، باغ وحش، موزه کودکان و خرید ببرید. هر چه کودک فرصت بیشتری برای ملاقات با افراد جدید داشته باشد، به‌راحتی به بودن در کنار افرادی که نمی‌شناسد عادت خواهد کرد و احتمال کاهش ترس او هم بیشتر است.
 
4- احساس امنیت را به کودک منتقل کنید
حین روبه‌رو شدن با افراد جدید بر رفتار خود کنترل بیشتری داشته باشید. به فرزند خود با زبان بدن یعنی لبخند، حالتی آرام، تماس چشمی و صدای شاد و خوش‌آمدگویی گرم، نشان دهید که شما از افراد جدید نمی‌ترسید، به این ترتیب احساس امنیت را به کودک منتقل‌کنید. او را مجبور به سلام و استقبالی گرم از فرد جدید نکنید و از قضاوت بزرگ ترها درباره ترس و کناره‌گیری فرزندتان شرمسار نشوید. کافی است به آن‌ها بگویید که کودک برای برقراری ارتباط نیاز به زمان دارد. دیر یا زود کودک از این مرحله خارج می‌شود بنابراین از برچسب زدن به او با عنوان‌های «خجالتی» یا «ترسیده» خودداری کنید.
 
 با ترس کودکان بالای 2سال چه کنیم؟  
ترس از افراد غریبه معمولا تا دو سالگی طول می‌کشد اما در صورت تداوم تلاش کنید با روش‌هایی که منجر به استقلال کودک می‌شود به او برای روبه‌رو شدن با افراد جدید اعتماد به نفس بدهید مثل انجام برخی از کارهای ساده خانگی توسط کودک به تنهایی مانند آماده‌سازی غذا، چیدن میز، خوابیدن به تنهایی، سرگرم شدن با اسباب‌بازی‌ها و ... . برای رسیدن به نتیجه مثبت عجله نکنید و به کودک فرصت دهید تا راه‌حل‌هایی برای خودش پیدا کند. در غیر این‌صورت توصیه می‌شود به متخصص مراجعه کنید.
 

 

2 خرداد, 1400 14:38