سلامت| واکسن برای من، فایده‌ آن برای همه!

سلامت

با افزایش سرعت واکسیناسیون در ایران، حالا دیگر امکان واکسن زدن نه فقط برای افراد 80 سال که برای افراد بالای 75 سال هم فراهم شده است و امید می‌رود که به زودی نوبت افراد بالای 70 سال بشود. اما شاید شما از جمله افرادی باشید که هرچند به ‌واسطه سن امکان زدن واکسن برای شما فراهم است، اما تمایلی به این کار ندارید. اگر این طور است، پس با ما همراه باشید.

شیوا رضایی| روزنامه نگار

نگرانی‌های خودتان را بررسی کنید
شاید به ‌خاطر دریافت اطلاعاتی، نگران عوارض احتمالی واکسن هستید. اگر این ‌طور است لطفا به یک نکته‌ مهم توجه داشته باشید. متاسفانه اطلاعات نادرست و شایعات زیادی درباره کرونا، واکسن آن و نحوه‌ ایجاد ایمنی در برابر آن وجود دارد. بهترین راه برای پیدا کردن اطلاعات درست، دریافت اطلاعات از «منابع معتبر و شناخته ‌شده» است. سایت وزارت بهداشت اطلاعات معتبر و دقیقی در این زمینه دارد. کافی است در اینترنت عبارت «دستورالعمل و توصیه‌های مرتبط با ویروس کرونا» را جست‌وجو کنید و وارد لینک مربوط به معاونت درمان وزارت بهداشت شوید. در آن صفحه‌ اطلاعات به ‌روز و دقیقی از واکسن‌هایی که این روزها در ایران هم استفاده می‌شد در کنار پاسخ به پرسش‌های رایج وجود دارد.
 
فواید واکسن را محدود به خود نبینید
واکسن زدن هر یک از ما نه فقط به نفع خودمان که به نفع اطرافیان ما هم است. در عین حال که با زدن واکسن و کاهش احتمال ابتلا به کرونا به ‌صورت شدید، کادر درمان هم می‌توانند بعد از مدت ‌ها فشار کمتری را بر شانه‌های خود حس کنند. توجه داشته باشید زمانی می‌توانیم امید به کاهش انتقال ویروس کرونا در سطح اجتماع داشته باشیم که بیشتر افراد جامعه واکسن زده باشند.
 
به کمک واکسن در ابعاد مختلف توجه کنید
درست است که واکسن قرار است از ما در درجه‌ اول در برابر شکل شدید بیماری کرونا محافظت کند، اما توجه داشته باشید که با زدن واکسن و گذشت دو هفته از زدن نوبت دوم واکسن، می‌توانیم سراغ بسیاری از فعالیت‌ هایی برویم که پیش از این برای بیش از یک سال از آن منع شده بودیم. مواردی چون دیدار با اقوام و دوستان، رفتن به پارک، سفر و...  وقتی این تغییرات را در نظر بگیریم، آن وقت می‌بینیم که زدن واکسن نه فقط به سلامت جسمی کمک می‌کند که نقش مهمی در ارتقای سلامت روان ما هم می‌تواند داشته باشد.

2 خرداد, 1400 16:19