سالمندآزاری را بشناسیم

روان شناسی

الهه توانا | روزنامه نگار منبع: nia.nih.gov

 همه ما چیزهایی درباره «کودک‌آزاری» و «همسرآزاری» شنیده‌ایم، اما شاید کلمه «سالمندآزاری» به گوش خیلی‌های‌مان آشنا نباشد. سالانه صدها هزار بزرگ سال بالای 60سال مورد آزار، بی‌توجهی یا سوء‌استفاده مالی قرار می‌گیرند؛ به این رفتارها می‌گویند سالمندآزاری. آزار ممکن است در خانه خود سالمند، خانه یکی از اعضای خانواده او یا خانه سالمندان، از سوی افراد آشنا یا غریبه اتفاق بیفتد. در ادامه تعدادی از رایج‌ترین مصداق‌های سالمندآزاری را می‌شناسید تا درصورت لزوم بتوانید این رفتارها را متوقف کنید یا برای متوقف کردن‌شان کمک بگیرید. نکته مهم این است که بدانید موردآزار قرار گرفتن، موضوعی خجالت‌آور نیست و باید بتوانید بدون شرمندگی، مسئله را با یک فرد مورد اطمینان در میان بگذارید.
 
 
آزار مالی|
به‌معنی سوء ‌استفاده از اموال و دارایی‌های شماست که معمولا بدون رضایت شما، به‌ بهانه‌های واهی و ازطریق ترساندن و تهدید یا دستکاری سندهای مالی شما انجام می‌شود.
 آزار عاطفی|
به‌زبان آوردن کلمات ناراحت‌کننده، فریاد زدن، تهدیدکردن، نادیده گرفتن شما و جلوگیری از دیدارتان با دوستان و اقوام، آزار محسوب می‌شود. نادیده گرفتن و غفلت زمانی اتفاق می‌افتد که به نیازهایتان پاسخی داده نمی‌شود. این نیازها شامل نیازهای جسمی، عاطفی و اجتماعی است. تنها رهاکردن شما اگر به مراقبت نیاز دارید، از دیگر مصدا‌ق‌های این آزار است.
 آزار فیزیکی |
ضربه زدن، هل دادن و کتک زدن، انواع بارز آزار فیزیکی است اما این آزار می‌تواند شامل محدود کردن شما برخلاف میل‌تان باشد، مانند حبس کردن در اتاق یا بستن به تخت و صندلی.

 

26 شهریور, 1400 18:17