پیشگیری از فشار خون بارداری

کنترل فشار خون در زمان بارداری برای تامین سلامت مادر و جنین اهمیت زیادی دارد

اندازه‌گیری فشار خون خانم باردار به ا‌ین دلیل است که افزایش غیر عادی فشار خون به سرعت شناسایی شود و این اندازه گیری در برنامه ویزیت ماهیانه مادران قرار دارد.  در این شرایط وقتی فشار خون بزرگ یا سیستول مساوی یا بیشتر از 140 و فشار خون کوچک یا دیاستول مساوی یا بیشتر از 90 میلی‌متر جیوه باشد، پزشک متوجه می‌شود بیمار دچار افزایش فشار خونی است که نیاز به کنترل دارد. ادامه مطلب را در زمینه دلایل افزایش فشار خون مادران در زمان بارداری و روش‌های پیشگیری از آن مطالعه کنید:
 
بارداری خطرناک
 وقتی در چند مرحله و به فاصله زمانی 6 ساعت فشار خون مادر عدد 140 بر 90 را نشان دهد به این معنی است که مادر دچار فشار خون بارداری است و باید تحت مراقبت قرار گیرد.
 
مبتلایان به فشار خون می‌توانند باردار شوند
برخی خانم‌ها قبل از بارداری فشار خون بالایی دارند و دارو مصرف می‌کنند. این افراد می‌توانند باردار شوند اما حتما باید تحت‌نظر پزشک باشند چون احتمال این که بارداری باعث تشدید فشار خون آن ها شود، وجود دارد.
 
عوامل افزایش فشار خون در بارداری
وزن زیاد، سابقه فامیلی افزایش فشار خون، بارداری در سنین بالا به‌خصوص بعد از 35 سالگی و همچنین بارداری در سنین خیلی پایین و ابتلا به بیماری دیابتیک (دیابت احتمال بروز فشار خون مزمن و مسمومیت بارداری را زیاد می‌کند.)
 
فشار خون بالا قابل‌ پیشگیری است
افرادی که یکی از عوامل خطر ذکرشده را دارند باید قبل از بارداری برای رفع یا کنترل آن اقدام کنند. بهترین سن برای بارداری قبل از 35 سالگی است. البته بارداری قبل از 18 سالگی اصلا توصیه نمی‌شود.خانم‌‌های باردار باید تا ماه هفتم بارداری هر ماه یک بار برای کنترل‌ و بررسی سلامت خود و جنین به پزشک مراجعه کنند. بعد با نظر پزشک معاینات به هر دو هفته یک بار و در ماه آخر بارداری به هر هفته یک بار می‌رسد اما در خانم‌هایی که فشار خون بالا دارند یا اضافه وزن غیرعادی در آن‌ها دیده می‌شود شاید لازم باشد با نظر پزشک دفعات معاینات افزایش یابد.
 
تاثیر فشار خون روی سلامت مادر و جنین
از عوارض دیگر فشار خون بالا و مسمومیت بارداری می‌توان به کاهش مایع آمنیوتیک و زایمان زودرس اشاره کرد.
 خطرهای زیادی هم مادر را تهدید می‌کند، به‌خصوص در مسمومیت بارداری طول‌کشیده احتمال تاری دید، سردرد، درد در ناحیه معده، اختلالات کبدی، خونریزی دستگاه گوارشی، اختلالات انعقادی و کاهش پلاکت، تشنج، خونریزی مغزی و مرگ وجود دارد.
 
پیشگیری از افزایش فشار خون
اجتناب از مصرف غذاهای پرنمک
خانم‌های باردار علاوه بر کم‌نمک کردن غذاهای خود باید مراقب اضافه وزن شان در طول دوران بارداری  هم باشند و اگر هم دچار اضافه وزن هستند، قبل از بارداری برای کاهش آن اقدام کنند.
 
رژیم غذایی سالم
رژیم‌های غذایی برای زنان باردار در هر فرد متفاوت است.
 با یک متخصص تغذیه صحبت کنید تا با توجه به قد و وزن‌تان برای شما برنامه‌ تغذیه مناسب بنویسد .
 با مشورت پزشک می توانید از مواد غذایی زیر استفاده کنید:.
  مصرف روزانه آب لیمو
  غذاهای غنی از منیزیم
   مصرف روزانه سیر
   مصرف چغندر
  پرهیز  از  استعمال سیگار
 
تمرین  ورزشی
بارداری باعث تغییر هورمون‌ها و تغییرات روانی و جسمی می‌شود.
 این تغییرات می‌تواند موجب استرس زن باردار شود که به نوبه‌ خود ممکن است  کنترل فشار خون بالا را دشوار‌تر کند. 
روش‌های کاهش استرس مانند ورزش تمرکز ذهن را امتحان کنید.
 
خطرات  فشار خون بارداری
   افزایش احتمال سکته
   آسیب  به کلیه‌ها و کبد
   افزایش ریسک لخته شدن خون
   افزایش ریسک خونریزی شدید از جفت
 
منبع: خراسان

27 شهریور, 1400 14:44