4 توصیه به مادران برای جدا کردن محل‌خواب کودکان

بانوان

 یکی از مشکلات بیشتر مادرها در مسیر تربیت فرزند، جدا کردن محل خواب کودک است. معمولا کودکان به دلیل وابستگی عاطفی که به مادر دارند و همچنین ترس از تنهایی در برابر جدا شدن محل خواب‌شان مقاومت نشان می‌دهند. در ادامه به شما چند روش را برای راحت‌تر جدا کردن کودک از خود در زمان خواب خواهیم گفت.


 

 

1- آهسته و پیوسته  | برای جدا کردن کودک از خود لازم نیست یک باره این کار را انجام دهید. چند شب را در اتاقش کنارش بخوابید و بعد از مدتی کم کم از او جدا شوید  و بگذارید آهسته به این موضوع عادت کند. بهتر است تا چند ماه اول هر شب به او سر بزنید و از کیفیت خوابش مطمئن شوید.
2- تعیین برنامه‌خواب  | تا به حال برای یک سفر برنامه‌ریزی کرده‌اید؟ لازم است برای خواب کودک خود هم به همان روش برنامه ریزی کنید. داشتن یک برنامه منظم باعث می‌شود او راحت‌تر از شما جدا شود. برای مثال ابتدا کودک شما لباس خواب بپوشد، دست شویی برود، مسواک بزند و داستان شب را گوش دهد و سپس بخوابد. حتما در آخرین لحظات این برنامه باید وجود شما را در کنار خودش حس کند.
3- مشخص‌کردن زمان‌خواب  | زمان‌خواب باید سر یک ساعت مقرر تعیین شود و شما کودک خود را سر آن ساعت به اتاق ببرید. داشتن ساعت مشخص به بهتر خوابیدن کودک کمک می‌کند و باعث می‌شود راحت‌تر و با آرامش بیشتری به خواب برود.
4- دادن احساس شادی‌و‌امنیت به کودک  | باید به کودک خود احساس امنیت دهید. برای ایجاد این حس قبل از خواب کنار او بخوابید، او را بغل کنید و به او اطمینان بدهید که تنها خوابیدن به او آسیبی نمی‌رساند و شما همیشه حواس‌تان به او هست. بهتر است قبل از خواب برای او داستان‌های شادی‌بخش بخوانید و از ورودش به دنیای بزرگ سالی بگویید. حتی می‌توانید داستان‌های قبل از خواب را با توجه به نیاز کودک خود انتخاب کنید. مهم این است فضای این داستان‌ها شاد و پر از حس امنیت باشد.
 

31 شهریور, 1400 18:56