دلایل نازک شدن موی سر

ریزش مو یکی از دغدغه‌هایی است که هر فردی را می‌تواند مضطرب کند. ضربه یکی از عوامل مهم در ریزش موست که می‌تواند جسمی باشد مانند عمل جراحی یا تصادف رانندگی یا می‌تواند احساسی باشد مانند از دست دادن کسی که دوستش دارید. نازک شدن ناگهانی مو‌ها می‌تواند نشانه کم خونی (تعداد کم گلبول‌های قرمز خون) و مشکلات هورمونی به ویژه مربوط به رویداد‌هایی مانند بارداری یا اختلال تیروئید باشد که در زنان بسیار شایع است.

 در صورت وجود هر یک از این موارد،  ریزش مو تنها علامت آن نخواهد بود. با بیماری تیروئید، احتمالاً متوجه تغییراتی در سطح انرژی، وزن و خشکی پوست می‌شوید و ممکن است تپش قلب داشته باشید. نوسانات هورمونی اغلب باعث آکنه، ریزش موی صورت مانند ابرو‌ها و تغییر در قاعدگی می‌شود.

درمان
اگر مشکوک هستید که مشکل هورمونی یا پزشکی  دارید،  برای انجام یک آزمایش کامل فیزیکی به پزشک مراجعه کنید. پزشک باید بتواند درباره آن چه دقیقا باعث نازک شدن مو می‌شود، همراه با بهترین توصیه‌ها برای درمان، بینش بیشتری ارائه دهد. «مایکل سومنک»، جراح پلاستیک در واشنگتن، می‌گوید: «درمان‌های ترکیبی ظرفیت رشد مو‌های جدید را افزایش  می‌دهد و از ریزش مداوم فولیکول‌های مو جلوگیری می‌کند.»

 

منبع: خراسان

7 مهر, 1400 15:17