آشنایی با برخی فواید نگهداری از نوه ها

با این‌که به‌واسطه شیوع کرونا میزان تعامل پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها با نوه‌های‌شان کاهش پیدا کرده‌است اما هنوز در برخی خانواده‌ها، والدین شاغل برای نگهداری از بچه‌ها ناچارند از پدربزرگ و مادربزرگ کمک بگیرند.

با توجه به این واقعیت، به این سوال پرداخته‌ایم که آیا کمک‌کردن شما به عنوان پدربزرگ و مادربزرگ در نگهداری از نوه‌ها، فواید اختصاصی‌ دارد یا خیر و آیا لازم است همیشه مسئولیت این کار را قبول کنید؟


حمایت عاطفی دوجانبه| وقتی پدربزرگ و مادربزرگی از نوه خود مراقبت می‌کنند، می‌توانند رابطه عاطفی قوی‌تری با او برقرارکنند. موضوعی که در بهداشت روانی نوه‌ها و همچنین پدربزرگ و مادربزرگ مفید است.


تصویر واقعی از سالمندی| نوه‌ها با برقراری رابطه نزدیک با پدربزرگ و مادربزرگ این شانس را دارند تا شناختی واقعی از دوره سالمندی پیدا کنند. بسیاری از نوه‌ها زمانی که امکان بازی با پدربزرگ و مادربزرگ خود را پیدا می‌کنند، اعتراف می‌کنند سالمندان اصلا افراد ناتوان یا حوصله‌سربری نیستند.


فرصتی استثنایی برای یادگیری| هر نسلی در برخی مهارت‌ها توانمندی بیشتری دارد. هم‌نشینی با نسل‌های مختلف می‌تواند فرصت یادگیری بیشتری را در اختیار افراد قرار دهد. در این شرایط هم نوه‌ها امکان یادگیری مهارت‌های جدید را خواهندداشت و هم پدربزرگ و مادربزرگ می‌توانند از نوه‌های خود بیاموزند.


گاهی‌اوقات بهتر است «نه» بگویید| حتی اگر موضوع شیوع کرونا در این روزها را کنار بگذاریم، باز هم  در مواردی  بهتر است پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها مسئولیت نگهداری از نوه‌ها را برعهده نگیرند. در مواردی که شما هنوز تمایل یا نیاز به کار بیرون از خانه دارید، زمانی که مسئولیت نگهداری از نوه باعث استرس و فشار زیادی روی شما می‌شود یا زمانی که به‌واسطه بیماری نیاز به استراحت بیشتر دارید، ازجمله مواردی هستند که بهتر است تعارف را کنار بگذارید و مسئولیت کمتری را  در نگهداری از نوه برعهده بگیرید.

 

منبع: خراسان

13 مهر, 1400 12:44