قهرمان‌های خیّر

  به بهانه آزاد شدن 18 زندانی توسط «علی دایی» از چهره‌های معروفی گفتیم که فعالیت‌های ارزشمندی در انجام امور نیکوکارانه دارند

بعضی از ستاره‌های سرشناس دنیای ورزش، سینما، هنر و ... در کشورمان، علاوه بر قهرمان، پهلوان هم هستند و هر از چندگاهی کارهای خیرخواهانه‌شان مورد توجه رسانه‌ها قرار می‌گیرد. بعد از راه افتادن پویش نذر اربعین حسینی در استان اردبیل که با شعار «هر مسجد، آزادی یک زندانی» مورد توجه قرار گرفت، در مراسم اختتامیه این پویش رئیس کل دادگستری استان اردبیل از آزادی ۱۸ نفر از زندانیان جرایم غیرعمد استان اردبیل با کمک علی دایی و جمعی از خیرین خبر داد. حجت‌الاسلام والمسلمین کثیرلو با اشاره به استخلاص 18 زندانی جرایم غیرعمد در اربعین سال 1400 گفت که برای آزادی این تعداد زندانی رقمی حدود 4 میلیارد و230میلیون ریال به صورت کمک ویژه پرداخت شده است. وی با تقدیر از اقدام خالصانه علی دایی در برپایی این طرح خداپسندانه بیان کرد: «قهرمان بودن و در کنار آن برخورداری از منش پهلوانی، نعمت بزرگی است که موجب ماندگاری نام و یاد افراد در اذهان عمومی می‌شود، در این مجال از آقای علی دایی که به راستی چه در زمین فوتبال و چه در عرصه خدمات حمایتی از گذشته تا به امروز فردی شناخته شده هستند و در پویش امسال سهم عمده‌ای بر عهده داشتند، تشکر می‌کنیم»(منبع خبر: تسنیم). به همین بهانه و در مینی پرونده امروز زندگی‌سلام به قهرمان‌هایی اشاره خواهیم کرد که فعالیت‌های ارزشمندی در انجام امور خیریه و نیکوکارانه دارند.


علی دایی       شهریار مدرسه‌ساز
بهترین گلزن تاریخ تیم‌ملی فوتبال کشورمان، از معروف‌ترین خیرین مدرسه‌ساز در اردبیل به‌شمار می‌رود. او پس از زلزله کرمانشاه با جمع‌آوری کمک‌های مردمی و شخصی خود به ساخت منازلی برای زلزله‌زدگان در روستای مله‌رولان سرپل ذهاب اقدام کرد و سپس در پستی اینستاگرامی از خانه‌های آماده شده رونمایی کرد. مادر شهریار فوتبال ایران در گفت‌و‌گویی که به تازگی انجام داده، گفته: «هر نیازمندی رو می‌شناسم، به پسرم تلفن می‌زنم، طفلی بچه‌ام خیلی سریع پول می‌ریزه به حسابش. هر قدر مریضی که بگید، زندانی که بگید، کمک کرده اما زندانی قتل نه، اونایی که مشکلات مالی دارن. میگه مامان من با قتل کاری ندارم، کار دیگه باشه می‌ذارم روی سرم. خودش به بعضی بیمارستان‌ها گفته اگر مریض بی‌بضاعت اومد، به من زنگ بزنین و بهشون کمک می‌کنه».


رسول خادم    خیریه گوش‌شکسته‌ها
او یکی از پرافتخارترین کشتی‌گیرهای ایرانی است که هم مدال طلای المپیک را در کارنامه ورزشی‌اش دارد و هم چندین مدال طلای جهانی. دکتر خادم علاوه بر موفقیت‌های ورزشی در انجام کار خیر هم پیش قدم است. دی ماه 98 بود که تصویری از او، کمیل قاسمی، حسن رحیمی و احسان لشکری از عنوان‌داران مسابقات جهانی و المپیک در شبکه‌های اجتماعی در پشت یک‌وانت پربازدید شد که به صورت ناشناس با حضور در سیستان‌و‌بلوچستان به کمک مردم سیل‌زده رفته بودند. این قهرمان المپیک با تعدادی از پهلوانان این رشته ورزشی، خیریه راه انداختند و در چند سال اخیر، کمک‌های انسان‌دوستانه‌شان را هدفمندانه‌تر دنبال می‌کنند.


محسن چاوشی    پویش‌های اینستاگرامی آقای خاص
یکی از هنرمندان حوزه موسیقی کشورمان، بارها و بارها پست‌هایی را در صفحه اینستاگرام و توئیترش منتشر و از هوادارانش درخواست کرده تا برای آزادی زندانیان و نجات آن‌ها از چوبه‌دار کمک کنند. چاوشی این کار را در سکوت رسانه‌ای و بدون سر و صدا در فضای مجازی انجام می‌دهد و معمولا بعد از چند روز در استوری‌اش می‌نویسد: «مبلغ مورد نیاز جمع‌آوری شد، از همه‌تون ممنونم». اگر یادتان باشد 20 اسفند 1399 با وحید.م، جوان مخترع اردبیلی که با کمک آقای خاص و طرفدارانش از چوبه‌اعدام نجات یافت، در همین صفحه گفت‌و‌گویی داشتیم.


پرویز پرستویی    پیگیر کمپین‌های خیرخواهانه
بازیگر کاربلد دنیای سینما و تلویزیون، سال‌های طولانی است که به راه‌اندازی و افتتاح پویش‌های خیرخواهانه و انسان‌دوستانه مختلف مشغول بوده و فعالیت‌های ارزشمندی در انجام امور نیکوکارانه دارد. او چند وقتی است که با گروه خیریه رسول خادم، همکاری بیشتری دارد. این بازیگر به تازگی علاوه بر طرح کمک به دانش‌آموزان برای کمک به بیماران کرونایی نیازمند با جمع‌آوری حمایت‌های مالیِ مردمی، توانست تعدادی دستگاه اکسیژن به همراه «مانومتر» خریداری کند و به دست بیمارانی برساند که در منزل خود بستری هستند و به دلایل مختلف، توان بستری شدن در بیمارستان‌های مجهز را ندارند.


علی کریمی، نیوشا ضیغمی، آتیلا پسیانی و ....

تعداد زیادی از ستاره‌ها و افراد مشهور هستند که در امور خیریه فعالیت دارند و برای کمک کردن به دیگران کارهای گوناگونی انجام می‌دهند. در این بین از موسسه خیریه «کمک» که توسط کتایون ریاحی ایجاد شده، انجمن حامیان کودکان کار و خیابان توسط نیوشا ضیغمی و ... بگیرید تا انجمن خیریه حامیان کودکان نقص ایمنی که زیر نظر آتیلا پسیانی اداره می‌شود. بعضی هم مثل علی کریمی در هر کار خیری که توان داشته باشند و از هر راهی که بتوانند شرکت می‌کنند؛ با پیراهن فروشی، با مسابقه خیریه و...  یا مهدی مهدوی‌کیا، نجمه خدمتی عضو تیم‌ملی تیراندازی، کریم باقری و ... .

 

منبع: خراسان

14 مهر, 1400 21:36