چطور به فرزندم بگویم به دایی ترنسش که عمل کرده، حالا خاله بگوید؟

برادری دارم که ترنس بود. چند وقت پیش عمل کرد و الان دختر شده است. مشکل من این است که چطور به فرزندم بگویم که از این به بعد به دایی‌اش بگوید خاله؟ می‌ترسم کنجکاو شود و حرف ‌هایی به او بزنم که برایش دردسرساز شود. دخترم 7 ساله است.

 

مادر گرامی، با توجه به حساسیت این مسئله و دغدغه ‌های به‌جایی که ذهن شما را مشغول کرده است، توصیه می‌کنم برای حل مشکل به صورت حضوری یا جلسات آنلاین از یک روان‌ شناس کودک کمک بگیرید. این روان ‌شناس بعد از کمی صحبت با دختر هفت ساله ‌تان، قطعا راهنمایی‌ هایش به صورت اصولی‌تر خواهد بود. با این حال، چند توصیه به شما دارم.

   آگاهی ‌های شناختی دخترتان را بالا ببرید
دختر شما هم اکنون هفت ساله است. لطفا توجه کنید در ابتدا لازم است از ویژگی‌های عمومی دختر و پسر برای دخترتان بگویید. این که چه مشخصاتی دارند، چه اخلاق و رفتاری و چه تفاوت‌هایی دارند و ... تا بستر مناسب را برای افزایش آگاهی شناختی او فراهم کنید. برای دست‌یابی به این هدف به هیچ ‌وجه عجله نکنید بلکه به مرور سعی کنید به دانش موجود دخترتان بیفزایید تا پیش ‌نیازهای پذیرش این موضوع در او فراهم شود.

   او را با تیپ‌ های شخصیتی آشنا کنید
در ادامه از انواع تیپ‌ های شخصیتی موجود برایش بگویید و مثال بزنید تا با ویژگی‌ واختلاف ‌های رفتاری افراد مختلف، بیشتر از گذشته آشنا شود. حتی از هنرپیشه‌ها یا شخصیت ‌های معروف و موفقی که شبیه دایی‌اش بودند و بنا به دلایل پزشکی جراحی کردند، مثال بزنید. هر زمان که فضای ذهنی دخترتان از نظر شما آماده و با این مسئله آشنا شد، می‌توانید مسئله دایی‌اش را به صورت شفاف‌تر به او بگویید و از او بخواهید که از حالا، او را خاله صدا بزند. همچنین به او بگویید که این اتفاق، تاثیری روی رابطه او نخواهد داشت و همچنان محبوب خاله‌اش خواهد بود. مهم است که بچه در این زمینه، همچنان احساس امنیت داشته باشد. با این حال و اگر نیاز بود از یک متخصص کمک بگیرید.

 

منبع: خراسان

 

18 مهر, 1400 16:43