«تِرِسا فیدالگو» شبح‌خبیث فضای‌مجازی

  ماجرای پیام ترسناک و تصاویر شخصیت مرموز «ترسا» که در روزهای اخیر هزاران بار در اینستاگرام، واتس‌اپ و دیگر شبکه‌های اجتماعی بازنشر شده، چیست؟  

کاربران شبکه‌های اجتماعی در کشورهای مختلف جهان به تازگی از دریافت یک سری پیام‌های ترسناک و تهدید کننده از شخصی به نام «ترسا فیدالگو» خبر دادند. ترجمه این پیام تقریبا ثابت، این است: «من ترسا فیدالگو هستم و اگر این پیام را ۲۰ بار بازنشر نکنید برای همیشه با شما خواهم خوابید، دختری این هشدار را نادیده گرفت و مادرش ۲۹ روز بعد درگذشت». بعضی از کاربران فارسی‌زبان هم این پیام را دریافت کردند که تقریبا شامل همان محتواست: «بچه‌ها، من خیلی متاسفم. من باید اینو واستون می‌فرستادم. الان شما وقتی که این پیامو باز می‌کنید، نمی‌تونید از خوندنش دست بکشید. اسم من ترسا فیدالگوست. من 27 سال پیش مُردم. اگه تو این پیامو واسه 20 نفر دیگه نفرستی، من همیشه کنارت می‌خوابم. اگه باور نمی‌کنی، اسمم رو سرچ کن توی نت «ترسا فیدالگو». پس اینو واسه 20 نفر از دوستات بفرست. یه دختر اینو  رد کرد و مامانش 20 روز بعدش مرد. دوباره این پیامو واسه فرستنده ا‌ش برنگردونید، از کپی کردنش و فرستادنش متاسفم ولی این الکی نیست. اسممو توی گوگل سرچ کنید...» اما ماجرا چیست؟ با جست و جوی این اسم در اینترنت، چه چیزی عایدمان خواهد شد؟ ویدئویی که همراه این پیام برای افراد ارسال می‌شود، ساختگی است؟ پاسخ این سوالات را در مینی پرونده امروز زندگی‌سلام بخوانید.

ترسا، یک شبح یا یک داستان؟
همه چیز با یک تصادف خودرو در نزدیکی سنترای پرتغال در سال ۱۹۸۳ آغاز شد، تصادفی که در آن دختری به نام ترسا فیدالگو درگذشت. ۲۰ سال بعد از این حادثه، در ۱۲ جولای ۲۰۰۳ ویدئویی در اینترنت منتشر و صدها هزار بار بازنشر شد. در این ویدئو، گروهی سه نفره در حال رانندگی در شبی تاریک هستند و درباره ارواح و این گونه موجودات‌ حرف می‌زنند که ناگهان متوجه زن جوانی می‌شوند که در کنار جاده در حال راه رفتن است. آن‌ها از این زن دعوت می‌کنند سوار خودرویشان شود تا او را به مقصد برسانند. زن مدنظر که چهره جذابی دارد در طول مسیر به نقطه‌ای از جاده اشاره می کند و می‌گوید در این نقطه تصادف کرده و جان باخته است. بلافاصله چهره او پوشیده از خون می شود و جیغ می‌زند، در ادامه خودرو تصادف می‌کند. بر اساس اطلاعاتی که در زیرنویس این ویدئو وجود دارد، دو مسافر این خودرو، یک زن و یک مرد، جان باختند و نفر سوم که دیوید نام دارد به شکل معجزه‌آسایی زنده می‌ماند اما هیچ‌گاه درباره اتفاقاتی که آن شب رخ داده توضیح نمی‌دهد. نیروهای پلیس دریافتند دختری به نام ترسا فیدالگو در سال ۱۹۸۳ در همین نقطه بر اثر تصادف خودرو جان باخته است.
    

این ماجرا واقعی است!
در ویدئویی که گفته شد، صدای شخصی شنیده می‌شود که چنین می‌گوید: «این ماجرا واقعی است. دو نفر که می‌شناسم در همان لحظات در حال عبور از جاده، دختری با لباس بلند سفید را دیده بودند که از جاده عبور می کرد یا سعی داشت عبور کند اما یک راننده دیگر با او برخورد می‌کند. آن‌ها سپس گفتند که ماموران پلیس در محل حضور یافته و برای این که ببینند چه بر سر دختر آمده مسیر خود را تغییر دادند و در ادامه شاهد ناپدید شدن راننده و پلیس بودند. اکنون همان‌طور که آن‌ها به من و یک دوست دیگر گفته بودند، دوستم ماجرای ویدئو را به آن‌ها گفته و مشخصات دختر را توضیح داده است و آن‌ها گفتند دختر خودش است(همان دختری که در کنار جاده دیده بودند.)»
   

ساخته‌و‌پرداخته نبوغ ذهنی یک نویسنده
اگر چه ویدئوی منتشر شده واقعی است(یک بازیگر در خودرویی که واقعا تصادف می کند) اما به نظر می‌رسد داستانی که در کنار این ویدئو روایت می‌شود، ساختگی و تنها نتیجه نبوغ یک نویسنده است. این داستان توسط یک نویسنده و فیلم ساز به نام دیوید ربوردائو، اهل پرتغال، ساخته و پرداخته شده که نام فیلم خود را A Curva نهاده است. در مصاحبه با یک کانال خبری محلی، نویسنده و تهیه کننده این فیلم می‌گوید داستان مذکور ساختگی است و واقعی نیست. به نظر می‌رسد این داستان هم شبیه افسانه‌های بانوی سفیدپوش باشد که سال‌هاست در سراسر جهان شنیده می‌شود. بدین ترتیب می‌توان گفت پیامی که این روزها در اینترنت بازنشر می شود، با این محتوا که اگر این پست را برای ۲۰ نفر دیگر نفرستید یا ۲۰ بار بازنشر نکنید، برای همیشه در کنار شما خواهم خوابید، کاملاً ساختگی و غیرواقعی است و اگر کسی آن را برای شما ارسال کرد می‌توانید آن را نادیده بگیرید و به دوستان و اطرافیانتان هم نادرست بودن این ادعا را گوشزد کنید.
   

هدف از ساخت این ویدئو چیست ؟
گفته می‌شود هدف سازنده فیلم این بوده که به ما هشدار دهد هیچ‌گاه یک غریبه را در کنار جاده سوار خودروی خود نکنیم. جالب این که بعد از موفقیت این ویدئو که به شهرت دیوید ربوردائو منتهی شد، وی یک فیلم کوتاه دیگر با نام Teresa Fidalgo ghosts strikes again ساخته و منتشر کرده است. در این ویدئو دختری با لباس بلند سفید به نمایش در می‌آید که شبیه روح است که به یک مرد حمله می کند و او را به قتل می‌رساند.

 

منابع این بخش از پرونده: برترین‌ها، روزیاتو، ویرگول

20 مهر, 1400 20:31