سفر یک دختر به فضا بعد از شکست سرطان

  هیلی اولین انسانی است که با اعضای پروتزی سفر به فضا را تجربه می کند

«هیلی» در کودکی به سرطان استخوان مبتلا شد اما با این بیماری جنگید و تلاشش برای شکست این بیماری صعب ‌العلاج، این روزها الهام‌بخش شده است. چهارشنبه هفته گذشته، یک میلیاردر و سه شهروند دیگر با عنوان ماموریت 4 inspiration  با کپسول «دراگون» شرکت فضایی اسپیس ایکس، از مرکز فضایی کندی در فلوریدا به فضا سفر کردند و ساعت ۱۹ روز شنبه ۱۸ سپتامبر به وقت محلی در اقیانوس اطلس فرود آمدند. یکی از این گردشگران فضایی، هیلی آرسنو، زن جوان ٢٩ ساله آمریکایی است. او جوان‌ ترین فرد آمریکایی و نخستین فرد با عضو مصنوعی است که به فضا رفته است. هیلی در کودکی به سرطان استخوان مبتلا بود، حدودا ۲۰ سال پیش توانست این بیماری را شکست دهد و امروز یکی از کارکنان بیمارستان «سنت جود» آمریکاست، بیمارستانی که خودش در کودکی یکی از بیماران آن ‌جا بوده است.
 

3 صندلی سفر به فضا برای الهام ‌بخش‌ها
بلیت ‌های این سفر توسط میلیاردر آمریکایی «جرد آیزاک ‌من» که خود فرمانده این مأموریت است، تهیه شده بود. او گفته بود که سه صندلی این ماموریت را در اختیار کسانی که سرگذشت الهام بخشی داشته اند، قرار می‌دهد که یکی از آن‌ها به هیلی رسید.
 

حضور اولین زن با اعضای پروتزی در فضا
هیلی اولین زنی است که با اعضای پروتزی وارد فضا شده، او در بچگی  به دلیل بیماری اش استخوان پای چپش را از دست داد و پزشکان مجبور به عوض کردن زانوی وی شدند و یک میله تیتانیوم را در پای چپ او قرار دادند. آرسنو هنوز هم هنگام راه رفتن می‌لنگد و گاهی پا درد دارد. شاید اگر او در آن روزهای سخت از زندگی ناامید می شد، سرانجام دیگری برایش رقم می‌خورد.
 

آماده برای اتفاقات غیرمنتظره
هیلی آرسنو در گفت وگو با آسوشیتدپرس گفته است که دیدن یک نجات یافته سرطان که به فضا سفر می‌کند، برای بیماران سرطانی امیدبخش خواهد بود و آنان از وی الهام خواهند گرفت. وی همچنین گفته که مبارزه با سرطان وی را برای مواجهه با اتفاقات غیرمنتظره آماده کرده و همین سبب شده است تا آمادگی سفر به فضا را داشته باشد.

 

منبع: خراسان

21 مهر, 1400 15:35