راهکارهای جلوگیری از اتلاف انرژی گرمایی

 ترفندهایی برای کاهش مصرف گاز وجود دارد که هم باعث می‌شود در پایان هر ماه، مبلغ قبض گازتان کمتر شود و هم خانه‌ای گرم‌تر داشته باشید. اسراف‌نکردن هم که همیشه توصیه شده است اما برای جلوگیری از اتلاف انرژی گرمایی چه باید کرد؟

درزهای در و پنجره، محل فرار گرما| استفاده از نوارهای درزگیر که راحت و ارزان هستند بسیار متداول است. چنان‌چه پنجره‌ها سالم نیستند، می‌توانید نایلون‌های ضخیمی از داخل و پشت پرده به اطراف چارچوب پنجره بچسبانید. اگر در زیر یا لولای درها هم درزهایی وجود دارد بهتر است با قرار دادن یک تکه پارچه جلوی خروج گرما را بگیرید.
 

پرده‌ها، محافظان انرژی| استفاده از پرده‌های  ضخیم و تیره رنگ می‌تواند در جلوگیری از هدر رفتن گرمای محیط‌ بسیار مفید باشد. پرده‌های کرکره‌ای به دلیل وجود شکاف‌ نقش چندانی در حفظ گرمای خانه ندارند. استفاده از پرده‌های دوتکه با یک بخش ضخیم هم مفید است. بهتر است تا حد امکان پرده‌ها تا کف اتاق را بپوشانند، البته توجه داشته باشید که شوفاژ پشت پرده نماند. استفاده از پرده با جنس پنبه هم می‌تواند عایق مناسبی در برابر اتلاف گرما باشد.
 

کولر و دریچه‌هایش| با استفاده از پلاستیک‌های ضخیم یا مقوا این دریچه‎‌ها را بپوشانید. همچنین بهتر است برای کولر در پشت‌بام یا هوای آزاد، روکشی ضخیم از برزنت تهیه کنید و کولر را کاملاً بپوشانید تا اتلاف انرژی گرمایی در خانه شما از این طریق به حداقل ممکن برسد.
 

عایق‌بندی همه سطوح محیط| در خانه‌های ویلایی و همچنین بالاترین طبقات آپارتمان‌ها، اتلاف گرما از سقف قابل توجه است. علاوه بر سقف‌ها و دیوارها، احتمال اتلاف گرما از کف هم وجود دارد. چنان‌چه کف خانه‌تان سرامیکی است در فصول سرما از فرش‌ یا موکت برای پوشاندن کف استفاده کنید. همچنین پارکت‌ها نسبت به سرامیک و سنگ نقش کمتری در اتلاف گرما دارند.
 

مراقبت از دودکش شومینه| اگر از شومینه استفاده نمی‌کنید، راه دودکش آن را ببندید و از داخل مسدود کنید. برای مسدود کردن راه دودکش می‌توانید از عایق‌های پشمی، پشم‌شیشه‌ای و بالن‌های مخصوص استفاده کنید. ولی به یاد داشته باشید که اگر خواستید بعد شومینه را روشن کنید، حتما این عایق‌ها را از داخل دودکش بیرون بیاورید تا راه آن باز شود.
 

استفاده بهینه از نور و انرژی خورشید| اگر خانه‌تان آفتاب‌گیر است، در روزهایی که هوا آفتابی است پرده‌ها را کنار بزنید و از گرما و نور و انرژی خورشید نهایت استفاده را ببرید.
 

مراقبت از گرمای آشپزخانه| وقتی که در آشپزخانه مشغول ‌کارید می‌توانید درجه سیستم گرمایشی‌تان را کاهش دهید، زیرا فعالیت کنار اجاق گاز به خودی خود دمای بدن را بالا می‌برد و گرمای اجاق گاز هم می‌تواند در دمای خانه تاثیر داشته باشد.

 

منبع: خراسان

21 مهر, 1400 18:2