محوری | ترس « آگورا فوبیا» یی‌ها از ترک خانه!

محوری

 اختلال آگورافوبیا این‌طور تعریف می‌شود: «نوعی ترس از حضور در مکان‌های پرازدحام و شلوغ مثل سینما، مراکز خرید، وسایل حمل‌و‌نقل عمومی و ... که امکان خروج فوری و راحت از آن‌ها وجود ندارد.» این نوع ترس معمولا با افکار اضطرابی درباره احتمال غش‌کردن یا از دست‌دادن کنترل در حضور جمع همراه است و عمدتا منجر به اجتناب از حضور در این محل‌ها می‌شود. جالب است بدانید چند ماه پیش، «سایمون کلارک» نماینده پارلمان انگلیس و معاون وزیر دارایی این کشور اعلام کرد که برزن‌هراسی(آگورافوبیا) دارد و به همین دلیل در بعضی محیط‌های باز احساس ناراحتی می‌کند. در ادامه با این اختلال روان‌شناسی، علایم و راهکارهای درمان آن آشنا خواهید شد.  

فرار از موقعیت‌های شلوغ
اختلال آگورافوبیا یک اختلال اضطرابی است که برای درک بهتر آن کافی است خودتان را در شرایطی تصور کنید که حضور در اجتماع یا مکان‌ها و موقعیت‌های شلوغ شما را دچار ترس می‌کند. این اختلال می‌تواند به روابط‌ اجتماعی، کاری و حتی فعالیت‌های ساده روزانه لطمه وارد کند. دوری از مهمانی‌ها، جشن‌ها، مکان‌های دوستانه و کاری و حتی خرید می‌تواند آزاردهنده باشد. اختلال آگورافوبیا بیشتر پس از چندین حمله پانیکی اتفاق می‌افتد و در آن افراد از فضاهای باز و بسته یا موقعیت‌هایی مثل حضور در جمع‌های شلوغ دچار ترس و استرس می‌شوند. این استرس‌ها در افراد به میزان‌ مختلفی ظهور می‌کند تا جایی که فرد ترجیح بدهد از آن شرایط فرار و در تنهایی احساس امنیت کند. افراد مبتلا به این اختلال عموما احساس درماندگی، وحشت‌زدگی و خجالت و از ترک خانه برای مدت طولانی اجتناب می‌کنند.
   شیوع بیشتر این اختلال در زنان و عصر کرونا
این اختلال در زنان شایع‌تر از مردان است. معمولا از سن جوانی آغاز می‌شود و 20 سال، میانگین سن شروع آن است. با این حال، علایم این بیماری می‌تواند در هر سنی ظاهر شود. همچنین طبق آمارها در دو سال اخیر به‌ دلیل ضرورت قرنطینه‌خانگی، ممکن است تعداد مبتلایان به این اختلال بیشتر شده باشد. به‌طور کلی مشکل اصلی مبتلایان به آگورافوبیا عبارت است از: ترس از ترک خانه به‌تنهایی، منتظر شدن در صف، حضور در فضاهای بسته مانند سینما، آسانسور یا فروشگاه‌های کوچک و ... . مؤسسه ملی سلامت روان (NIMH) برآورد می‌کند که 40 درصد مبتلایان به آگورافوبیا از نوع شدید آن هستند. در این حالت، آگورافوبیا می‌‌تواند بسیار ناتوان کننده باشد.
   عوامل افزایش‌دهنده احتمال ابتلا به آگورافوبیا
علت دقیق مبتلا شدن به اختلال آگورافوبیا مشخص نیست. با این حال، عوامل متعددی وجود دارد که خطر ابتلا به آگورافوبیا را افزایش می دهد. برخی از آن‌ها عبارت اند از: افسردگی، سایر فوبیاها مانند کلاستروفوبیا و فوبیای اجتماعی، اختلال اضطراب فراگیر یا اختلال وسواس فکری جبری، سابقه سوء استفاده فیزیکی یا جنسی، مشکل سوء مصرف مواد و سابقه خانوادگی آگورافوبیا. همچنین عوامل مختلفی از جمله عوامل ارثی و زیستی در ایجاد این اختلال در افراد نقش دارند. در این عامل، پیام‌آور عصبی افراد می‌تواند به سطح زیادی برسد و این مسئله در ایجاد اختلالات اضطرابی مانند آگورافوبیا قابل توجه است. از آن جا که با تکرار حالت‌های ترسناک، فرد مبتلا به نوعی تلقین دچار می‌شود بنابراین بهتر است با مراجعه به مراکز درمانی به فرد در مقابله با این احساس کمک شود.
   علایم مبتلایان به این اختلال
افراد مبتلا به آگورافوبیا زمانی‌که در موقعیت استرس‌زا قرار می‌گیرند علایم حمله پانیک مانند ضربان قلب سریع و حالت تهوع را دارند. همچنین مضطرب یا آشفته هستند و از قرار گرفتن در مکان‌هایی که فرار از آن دشوار است، مانند خودرو یا آسانسور می‌ترسند. همان‌طور که گفته شد آگورافوبیا اغلب با حملات پانیک همزمان است. حملات پانیک مجموعه‌ای از علایم است که گاهی در افراد مبتلا به اضطراب و سایر اختلالات سلامت‌روان رخ می‌دهد. این حملات می‌تواند شامل طیف گسترده‌ای از علایم فیزیکی شدید مانند درد قفسه سینه، تپش قلب، تنگی نفس، سرگیجه، لرزیدن، خفگی، احساس سوزن سوزن شدن، اسهال و ... باشد. درمان این اختلال وابسته به شدت بیماری شامل درمان دارویی و تغییر سبک‌زندگی است که می‌تواند به مدیریت علایم و بهبود کیفیت زندگی کمک کند. واضح است که با توجه به حساسیت‌های درمانی در این موضوع اگر چنین علایمی را تجربه کرده‌اید باید هرچه سریع‌تر به یک روان پزشک یا روان‌شناس متخصص و متعهد مراجعه کنید.

19 دی, 1400 14:48