اطلاعات عمومی| 6 سوال ساده اما مهم درباره هواپیما

اطلاعات عمومی

بچه که بودیم، هواپیما برای‌مان یکی از شگفت‌انگیزترین چیزهای جهان بود. همیشه کلی سوال درباره‌اش داشتیم؛ «چطور پرواز می‌کند؟»، «چطور از آن بالا نمی‌افتد؟»، «چطور راهش را پیدا می‌کند؟»، «هواپیماها چطوری با هم تصادف نمی‌کنند؟» و خب بعدها توی کتاب‌ها و مدرسه، جواب خیلی از سوالات‌مان را پیدا کردیم اما تا حالا به چیزهای پیش‌پا افتاده‌تری مثل رنگ بدنه هواپیما، رنگ صندلی‌ها یا شکل پنجره‌ها فکر کرده‌اید؟ در مطلب این هفته به شش سوال ساده اما مهم درباره هواپیما پاسخ می‌دهیم.

چرا پنجره هواپیما گرد است؟
گرد بودن پنجر‌ه‌های هواپیما صرفا یک تزیین نیست بلکه دلیل علمی دارد. اشکال دایره‌ای در مقایسه با مربع و دیگر شکل های هندسی، در برابر تغییر شکل مقاومت بیشتری نشان می‌دهد و بهتر می‌تواند فشار شدید داخل و خارج هواپیما را تحمل کند. به‌علاوه در اولین پروازهای تجاری، مهندسان متوجه شدند پنجره‌های مربعی با گوشه‌های تیز که فشار در گوشه‌های آن‌ها جمع می‌شود، ایمنی هواپیما را به‌خطر می‌اندازد بنابراین شکل دایره را جایگزین آن کردند.
چرا هواپیماها سفیدرنگ هستند؟
رنگ سفید بدنه هواپیماها هم تصادفی نیست و دلایلی برای آن وجود دارد؛ از جمله آن‌که رنگ سفید، نور خورشید و درنتیجه گرما را به‌خوبی منعکس می‌کند پس حرارت بدنه هواپیما بالا نمی‌رود. علاوه ‌بر این  تشخیص هرگونه فرورفتگی، خراش و آسیب روی زمینه سفید رنگ از همه رنگ‌ها راحت‌تر است. از این‌ها گذشته، رنگ سفید ارزان‌تر است و در هزینه‌های تولید هواپیما صرفه‌جویی می‌شود.
چرا صندلی‌های هواپیما اغلب به‌رنگ آبی است؟
آبی در روان‌شناسی رنگ‌ها اغلب معادل آرامش و احساس راحتی است. یکی از دلایل انتخاب این رنگ برای صندلی‌های هواپیما کمک کردن به کسانی است که از ارتفاع و پرواز می‌ترسند تا آرامش خود را به‌دست بیاورند. رنگ آبی همچنین به‌راحتی تمیز می‌شود و از آن‌جایی‌که فاصله بین پروازها زیاد نیست، می‌توان تمیزکاری فضای داخلی هواپیما را در مدت کوتاهی انجام داد.
چند نفر تاکنون سوار هواپیما شده‌اند؟
خب با توجه به رشد سریع صنعت حمل‌ونقل هوایی، به‌نظر می‌رسد جمعیت زیادی از مردم جهان تاکنون با هواپیما سفر کرده‌اند اما آمارها می‌گوید تنها 5 درصد از جمعیت جهان تا الان سوار هواپیما شده‌اند. درست است که عده‌ای به‌طور مرتب پرواز می‌کنند اما بیشتر مردم کشورهای درحال ‌توسعه یک‌بار هم در طول زندگی‌شان سروکارشان به هواپیما نیفتاده ‌است.
صاعقه می‌تواند به هواپیما آسیب برساند؟
برخورد صاعقه به هواپیما بسیار رایج است. صاعقه معمولا به نوک بال‌ها و دماغه هواپیما برخورد می‌کند؛ این برخورد گاهی اوقات، می‌تواند باعث آسیب جزئی یا سوختگی در قسمت بیرونی هواپیما شود اما به‌طور کلی آسیب جدی به هواپیما نمی‌زند. درواقع می‌شود گفت احتمال کشته شدن بر اثر رعدوبرق، روی زمین بسیار بیشتر از موقع پرواز با هواپیماست.
 دنباله سفید پشت هواپیما در آسمان چیست؟
حتما تاکنون بارها رد سفیدی را که هواپیماها در آسمان از خودشان به‌جا می‌گذارند، دیده‌اید. این رد سفیدرنگ که به اصطلاح «کانتریل» نامیده می‌شود، از کجا می‌آید؟ موتور هواپیما هوای گرم و مرطوب ایجاد می‌کند؛ که وقتی از موتور خارج می‌شود، در اثر برخورد با هوای سرد جو متراکم می‌شود و توهم دود یا بخار ایجاد می‌کند درست مثل زمانی که در یک روز سرد، نفس‌تان را بیرون می‌دهید.

منابع: skyscanner.com، buddhaair.com،budgetair.com
 

6 اسفند, 1400 19:7