سلامت سالمند| شستن ظرف‌ برای حفظ سلامت قلب زنان مسن مفید است

سلامت سالمند

مطالعات نشان داده که شستن ظرف‌ها برای حفظ سلامت قلب زنان مسن مفید است. فعالیت‌های روزمره خانگی از جمله ظرف شستن، باغبانی و آشپزی برای کمک به زنان مسن‌تر برای  کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی هم اهمیت دارد.
زنانی که حداقل 4 ساعت در روز از این نوع حرکات داشتند، در مقایسه با زنانی که روزانه کمتر از 2 ساعت این ‍‌‌‌‎ فعالیت‌ها را انجام می دادند، ۴۳ درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی، ۳۰ درصد کمتر در معرض خطر سکته و ۶۲ درصد کمتر در معرض خطر مرگ بر اثر بیماری قلبی بودند.
آندره لاکرویکس، یکی از نویسندگان این مطالعه از دانشگاه کالیفرنیا گفت: «ما معمولاً به بسیاری از این فعالیت‌ها ورزش سنگین نمی‌گوییم، اما قلب شما به این مسئله اهمیتی نمی‌دهد که آن ها را چه می‌نامیم، بلکه فقط در زمانی که تحرک دارید، پاسخ می‌دهد.
در این مطالعه ،زنان در محدوده سنی ۶۳ تا ۹۷ سال بودند و در زمان شروع مطالعه بیماری قلبی نداشتند. پس از حدود۵/۶ سال پیگیری، ۶۱۶ نفر مبتلا به بیماری قلبی عروقی تشخیص داده شدند.
یافته‌ها نشان داد زنانی که زمان بیشتری را صرف ایستادن و تحرک می‌کردند کمتر در معرض ابتلا به بیماری قلبی یا مرگ ناشی از آن بودند. محققان دریافتند که هر چه بیشتر این کار را انجام دهند، فواید بیشتری خواهد داشت.

10 اسفند, 1400 13:14